Türkçe İngilizce Almanca Rusça Azerice Arapça Arapça Arapça

İyotlu Tuzun Yararları

 

İYOT VE SAĞLIK
Tiroid bezinden salgılanan T3 ve T4 adlı hormonlar büyüme, gelişme, metabolizma ve üreme gibi önemli fizyolojik olayları düzenler. Bu hormonların tiroitte üretilebilmesi için gerekli temel maddelerden biri iyot elementidir. İyot eksikliği guatr başta olmak üzere bir çok soruna ve özellikle çocuklarda mental gelişme bozukluğuna neden olabilmektedir.  Bir insanın günlük iyot gereksinimi 90-150mikrogram arasında olup temel iyot kaynağı yiyeceklerdir. Bir çok yiyecekteki iyot miktarı ise topraktaki iyot miktarına bağlıdır. Iyot miktarı az olan topraktan yetişen bitkilerde ve bu bitkilerle beslenen hayvanların et ve sütünde de iyot miktarı azdır. Dolayısıyla bu ürünleri tüketen insanlarda iyot eksikliğinin ortaya çıkma olasılığı fazladır. Buna karşın bir çok deniz ürünündedeki iyot miktarı oldukça yeterli iken deniz yosunundaki iyot miktarı ise çok fazladır. İyot eksikliği bölgelerinde yaşayan insanlarda iyot eksikliğinin düzeltilebilmesi için sofra tuzuna veya bitkisel yağlara iyot eklenmektedir. Genel olarak 1 gr iyotlu tuzdaki iyot miktarı ortalama 70mikrogram civarındadır.

Ancak iyotlu tuzun fazla tüketilmesi diğer bir deyişle fazla iyot alınması da çeşitli sorunlara yol açabilir. Örneğin günde 2-3 gr dan fazla iyotlu tuz kullanan bireyler ayrıca iyottan zengin yiyeceklerle beslenirlerse oldukça fazla miktarda iyot alabilirler. İyot eksikliği olan bölgelerde yaşayan özellikle yaşlı bireylerde bu şekilde fazla iyot alınması hipertiroidizm adı verilen tiroidin fazla çalışmasına neden olabilmektedir. Diğer yandan iyot ekliği olmayan bölgelerde yaşayan bireylerin fazla iyot almaları tiroit bezinin büyümesine (guatr) neden olabilir. Dolayısıyla erişkinler için günlük tolere edilebilecek iyot miktarının 1100mikrogramdan fazla olmaması önerilmektedir.

Yapılan çalışmalar iyodizasyonla elde edilen yararların, fazla iyot alımı sonucu oluşabilecek sorunlardan çok daha fazla olduğunu göstermektedir.